Święto wyczekiwane przez lokalną społeczność w tym roku odbędzie się 6 października. Tym razem będzie w nieco innej odsłonie. Zapraszamy na ślub i wesele!

Inspiracją stały się wspomnienia jednego z osadników, pana Józefa Liguzy, które zostaną odczytane podczas inscenizacji. Jak co roku do święta, zainicjowanego i organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski, przyłącza się Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, organizując scenki z lat 40-tych. W tym roku wzbogacone o zwyczaje i obrzędy ślubno-weselne. O oprawę muzyczną, która w tym roku będzie odgrywać istotna rolę w inscenizacji, zadba Żuławski Ośrodek Kultury, angażując swoje chóry i zespoły, również szkoła muzyczna KOS – Kraina Otwartej Sztuki. Elementem równie ważnym jak poprzednie będzie kuchnia osadnicza. Organizację przedsięwzięcia wzięła na siebie jedna z naszych wolontariuszek – Maria Bernacka we współpracy z Sołectwem Lubieszewo. Pojawią się więc m.in. przecieraki okraszone, placuszki, zalewajka ziemniaczana, drożdżówka, smalec, cukierki z patelni, kawa zbożowa, domowy kompot. I oczywiście tradycyjny, powojenny tort. Ale uwaga! Kuchnia to też element inscenizacji, głodnych gości obowiązuje strój osadniczy. 

Podczas wspólnej zabawy będzie dużo tańca i muzycznych animacji dla dzieci i dorosłych. Do Nowego Dworu na chwilę powrócą wojenne i powojenne tanga, poleczki, śpiewane toasty, przyśpiewki ślubne w znakomitym wykonaniu, które gwarantuje Tomasz Stroynowski. Uczestnicy naszej zabawy będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia i na miejscu je wydrukować, będzie można również uzyskać symboliczny Akt Nadania ziemi na Żuławach wydany przez włodarza miasta. 

W programie przewidzieliśmy również wykłady historyczne, które z pewnością zainteresują niejednego znawcę naszego regionu. 

Już teraz widzimy, jak pozytywnie lokalna społeczność reaguje na naszą propozycję. Co roku do organizacji włączają się aktywnie mieszkańcy domu przy ulicy Kopernika 3, zaskakując nas swoją pomysłowością i zaangażowaniem. Również wiele instytucji i firm, czasem anonimowo, wspiera nasze wspólne żuławskie święto finansowo lub rzeczowo, stając się w ten sposób współautorem Dnia Osadnika. Zachęcamy do współpracy i zapraszamy do wspólnej zabawy ku czci naszych przodków. Świętujmy razem! 

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846